بهترین شیوه استفاده از هویج چیست؟

بهترین شیوه استفاده از هویج چیست؟

چگونه از هویج های اضافی در یخچال بهترین استفاده را بکنیم؟


نحوه استفاده از هویج های اضافی در یخچال _ روش نگهداری هویج وقتی هویج برای مصرف یکی دو روزه خریداری شود مشکل خاصی ندارد. ولی زندگی امروز باعث شده که با مراجعه به مراکز میوه فروشی یا میدان های تره بار معمولا بسته های چند کیلویی خریداری و به خانه آورده شود تا بتوان حداقل یک هفته از آن‌ها استفاده کرد.

ترفندهای حرفه ای برای نگهداری از هویج

از آن جا که هویج به سرعت آب خود را از دست می‌دهد خیلی وقت‌ها حتی با وجود نگهداری در یخچال سیاه می‌شود که باید دور ریخته شود یا پوست آن‌ها را بیشتر بگیریم که تقریبا چیزی از هویج باقی نمی‌ماند.برای استفاده ی بهتر از هویج با مامان شف همراه شوید.

 

دکتر مسعود کیمیاگر متخصص تغذیه با اشاره به مطلب فوق گفت:

هویج ماده ای سرشار از کاروتنوئید ها ست که مهمترین آن بتاکاروتن است . این ماده غذایی درداخل سلول های هویج موجود است و برای دسترسی آسان تر به بتاکاروتن ها می توان از هویج پخته و خرد شده ، استفاده نمود.

 

خواص فوق العاده ی هویج

هویج به دلیل دارا بودن کاروتنوئیدها فراوان که قابلیت تبدیل به ویتامین A را دارند ، منبع غنی از این ویتامین است و در جلوگیری از سرطان بسیار موثر می باشد همچنین کاروتنوئیدها سبب تقویت ارتباط بین سلولی شده و علاوه بر کاروتنوئید ، دارای ۶ درصد مواد قندی ، ۲گرم فیبر و اسید فولیکنیز می باشد.

 

بهترین روش برای استفاده از هـویج

نحوه مصرف هـویج به نکاتی اشاره نمود از جمله اینکه بهتر است هویج در کنار چربی هایی از قبیل شیر ، پنیر ، کره ، خامه و روغن و روزانه ۲۰۰ گرم و ۱۰۰ گرم مصرف گردد.
همچنین توصیه می شود پوست هویج به دلیل تماس مستقیم با خاک و احتمال ایجاد بیماری گرفته می شود.

 

مضرات مصرف بیش از حد هویـج

مضرات ناشی از مصرف هویـج نادر است اما در صورت مصرف بیش از اندازه سبب رسوب مواد رنگی زرد رنگ در زیر پوست شده و ایجاد زردی می کند که البته این زردی با یرقان متفاوت است.

بهتر است ساقه سبز هویـج تا زمان مصرف جدا نشود و آن را در مکان خنک و مرطوب نگهداری نمود.

همچنین جهت استفاده طولانی مدت می توان هویـج را در کیسه سوراخ دار به مدت ۲ ماه در فریزر نگهداری نمود.

روش نگهداری هویـج در فریزر

اگر بخواهید هویـج را برای مدت طولانی تری برای چند ماه نگهداری کنید فریزر بهترین راه است. هویـج ها را پس از شستن و پوست‌گیری، به اندازه‌هایی که مصرف می‌کنید حلقه حلقه یا خلال تبدیل کنید. به مدت ۲ دقیقه آن‌ها را در آب جوش بگذارید. ماندن هویـج در آب جوش بیشتر از دو دقیقه باعث شروع پخته شدن آن می‌شود. درست بعد از دو دقیقه هویـج ها را در یک ظرف حاوی آب سرد همراه با قطعات یخ قرار دهید. بعد آن‌ها را بسته بندی کنید.

 

نحوه نگهداری هویـج به صورت ترشی و شور

این هم روش خوبی برای داشتن طعم های متنوع تر و البته روش نگهداری هویج است.

هویـج ها را بعد از شستن و پاک کردن و قطعه قطعه کردن در یک ظرف حاوی سرکه، دانه های خردل، زنجبیل، جعفری، زردچوبه و گشنیز بجوشانید. سپس آن‌ها را در ظرف های شیشه ای بگذارید و در آن‌ها را ببندید. این ظرف‌ها باید در جای خنک نگهداری شود. به این ترتیب ترشی هویج دارید.

یا می‌توانید هویـج ها را در ظرف شیشه ای ریخته و روی آن آب نمک بریزید تا هویج شور درست کنید. این نوع هویـج ها را بهتر است در یخچال یا جای خیلی خنک نگهداری کنید.

خوبی این دو روش نگهداری هویـج نسبت به ترشی و شورهای بازار این است که از هیچ ماده نگهدارنده‌ای استفاده نکرده‌اید و درست مثل این است که هویـج تازه با همان خواص طبیعی‌اش در اختیار دارید.

۷ ایده ی ناب برای استفاده از هویـج اضافه در یخچال

هویـج رو با مواد مختلف مثل عسل، زیره، لیمو و … تفت بدید.

هویـج رو به صورت رشته ای ببرید و ازش یه خوراکی خوشمزه تهیه کنید.

با کمک کدو و سبزیجات دیگه پای سبزیجات درست کنید.

اگه دور و برتون کوچولویی هست که هویـج دوست نداره کاری کنید که هویج خوردن براش جالب شه.

هویـج رو به شکل های مختلف ببرید و غذاهاتون رو باهاش خوشگل کنین.

برای خوشگلسازی میز غذا از هویـج هم میشه استفاده کرد.

یعنی کسی هست که مربای هویـج دوست نداشته باشه

چگونه از هویـج های اضافی در یخچال بهترین استفاده را بکنیم؟

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
?> ?> ?> ?>