خاصیت بی نظیر و باور نکردنی لپه

خاصیت بی نظیر و باور نکردنی لپه

خاصیت بی نظیر و باور نکردنی لپه


 

لپه دانه‌های جدا شده، پوست کنده و خشک شدهٔ حبوبات را گویند. لپه معمولی در ایران با نام دال‌تور در افغانستان، لپه‌ای است که از نخود کفتری (با نام علمی Cajanus) تهیه می‌شود. با ما در مجله مامان شف همراه باشید تا از خواص لپه بگوییم.

 

خواص باور نکردنی لپه

لپـه از گروه حبوبات، یک گیاه دو لپه‌ای است و در خانواده نخود جای می‌گیرد. می‌دانید که حبوبات ارزش غذایی بسیار بالایی دارند و مناسب‌ترین جایگزین برای گوشت هستند زیرا علاوه بر پروتئین، مقداری نشاسته هم دارند. بنابراین هم انرژی بدن را تامین می‌کنند و هم پروتئین مورد نیاز را به مصرف‌کننده می‌رسانند.

از خواص لپه جایگزینی مناسب برای گوشت

هر واحد غذایی لپـه که حدود یک فنجان نپخته است، معادل یک واحد گوشت یعنی ۶۰ تا ۹۰ گرم وزن دارد. بیش‌ترین ارزش غذایی حبوبات به پروتئینشان بازمی‌گردد و برای افرادی که دچار سوءتغذیه هستند، کودک یا سالمندند یک انتخاب مناسب تلقی می‌شوند.

با خوردن هر ۱۰۰ گرم لپـه ۲۲ گرم پروتئین تامین می‌شود بنابراین کسانی که گوشت نمی‌خورند، بهتر است که لپه را به عنوان یکی از اعضای خانواده حبوبات با برنج مخلوط و آن را مصرف کنند.

 

از خواص لپه جایگزینی مناسب برای شیر و لبنیات

لپـه از منابع گیاهی کلسیم : لـپه از منابع گیاهی کلسیم نیز هست به طوری که با خوردن ۱۰۰ گرم از آن حداقل ۶۰ میلی‌گرم کلسیم تامین می‌شود البته این مقدار جذب پایین‌تری دارد اما برای آن‌هایی که شیر و لبنیات نمی‌خورند یک عادت غذایی مناسب تلقی می‌شود.

 

از خواص لپه جبران کم‌خونی فقر آهن

لپه و فقر آهن: لپـه از نظر مواد معدنی منبع خوب آهن بوده و برای افرادی که کم‌خون هستند، ماده غذایی مناسبی به حساب می‌آید. مصرف هر پیمانه لـپه، ۱۴درصد نیاز روزانه بدن به آهن را تامین می‌کند.

 

از خواص لپه منبع غنی فیبر

لپـه منبع غنی فیبر است به همین دلیل برای کاهش کلسترول خون و کاهش بیماری‌های قلبی – عروقی توصیه می‌شود.

از خواص لپـه داشتن مواد مغذی

از نظر انرژی یک واحد غذایی لپـه پخته، حدود ۲۳۱ کیلو کالری انرژی و ۱۶ گرم پروتئین است. با استفاده روزانه لپـه می توان انرژی مورد نیاز بدن را تامین کرد.

از خواص لپه داشتن ویتامین B١، B۶ و اسیدفولیک

لپـه منبع خوب ویتامین B١، B۶ و اسیدفولیک نیز می‌باشد. البته به شرطی که خیلی پخته نشود چون ویتامین‌های گروه B در برابر حرارت ناپایدارند.

از خواص لپـه کاهش کلسترول خون و کاهش بیماری‌های قلبی – عروقی

لـپه و بیماری‌های قلبی عروقی: لپـه منبع غنی فیبر است به همین دلیل برای کاهش کلسترول خون و کاهش بیماری‌های قلبی – عروقی توصیه می‌شود.

 

از خواص لپه داشتن پتاسیم و تنظیم فشارخون

لپـه و تنظیم فشارخون: عامل دیگری که باز هم لپـه را در کاهش بیماری‌های قلبی – عروقی و تنظیم فشارخون برجسته می‌سازد، وجود پتاسیم است. به طوری که هر واحد آن حدود ۷۱۰ میلی‌گرم پتاسیم دارد. در مقابل پتاسیم، مقدار سدیم لپه کم است و به همین خاطر به افراد فشارخونی خوردن آن توصیه می‌شود.

 

از خواص لپه مانع از ایجاد پلاک در رگ‌های خونی

لـپه مانع از ایجاد پلاک در رگ‌های خونی می‌شود از این رو به حفظ سلامت قلب کمک می‌کند. با قرار دادن یک وعده غذایی لـپه در برنامه روزانه می توان به سلامت قلب کمک بسزایی کرد.

 

از خواص لپه سلامت دستگاه گوارش

لپـه و سلامت دستگاه گوارش: همان‌طور که ذکر شد لپـه منبعی غنی از فیبر است به همین دلیل برای پیشگیری از یبوست توصیه می‌شود و احتمال ابتلا به بیماری‌های روده را کاهش می‌دهد و در کاهش وزن نیز موثر است.

 

از خواص لپه حاوی کلسیم و منیزیم و اسید چرب

لـپه و بیماری دیابت: آخرین تحقیقات انجام‌شده بیانگر این است که لپـه حاوی کلسیم و منیزیم و اسید چرب است و از این لحاظ برای بیماران دیابتی فوق‌العاده عالی است.

لپـه موجب می‌شود که کلیه‌های این بیماران خوب کار کند و چون حاوی آنتی‌اکسیدان نیز هست برای کاهش فشارخون بالا بسیار خوب و مفید است.

گفتنی است کربوهیدرات و پروتئین موجود در حبوبات باعث می‌شوند فرد دیابتی مدت زیادی در طول روز احساس سیری کند و به سراغ مواد شیرین نرود.

 

از خواص لپـه جایگزین خوبی برای نان و برنج

همچنین لپـه دارای فیبر بالایی است و می‌تواند جایگزین خوبی برای نان و برنج باشد، البته هنگام طبخ نباید خیلی زیاد پخته شود.

 

لـپه در مقایسه با سایر حبوبات

بهتر است لپـه در برنامه غذایی هفتگی حداقل یکی، دو بار مصرف شود. یکی از ویژگی‌های بارز لپـه در مقایسه با دیگر حبوبات این است که سریع پخته می‌شود. البته لپه هم مانند سایر حبوبات نفاخ است اما چون پوست آن گرفته می‌شود به مراتب نفخش کمتر از سایر حبوبات بوده و خیلی نیاز به خیساندن ندارد. اما افرادی که احساس می‌کنند با مصرف لپه دچار نفخ می‌شوند، بهتر است آن را خیسانده، آب آن را دور بریزند و بعد آن را به غذایشان اضافه کنند.

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
?> ?> ?> ?>