رب گوجه!

رب گوجه فرنگی

رب گوجه!

رب گوجه

رب گوجه

میتوان گفت رب‌ گوجه ازجمله فرآورده‌هایی است که تولید آن در سال‌های اخیر از رشد بسیار زیادی برخوردار بوده است. گـــــــوجه یکی از مهم‌ترین چاشنی‌‌های مورد استفاده در میان غذاهای ایرانیان است .علاوه بر این، ماده اولیه بسیاری از محصولاتی مثل سس‌ و کنسروهای مختلف به شمار می‌آید.

چه فرقی میان رب‌های صنعتی و رب های خانـگی وجود دارد؟ آیا می‌توان رب‌ گوجه‌فرنگی را بعنوان یک محصول با ارزش غذایی بالا در نظر گرفت؟

گوجه‌فرنگی میوه‌ای است ارزشمند که برای بار اول، در آمریکا یافت شد. گـــوجـه قبل از رسیدن نارس بوده و دارای ماده‌ای سمی به نام «سولانین» میباشد که مصرف آن خطر بسیاری دارد. این میـوه پس رسیدن، قرمز و آبدار شده و فاقد سولانین بوده و قابل مصرف است .نوعی آنتی اکسـیدان به اسم «لیکوپن» مسـئول ایجاد رنگ قرمز در گوجه‌فرنگی است که می‌‌تواند با رادیکال‌های موجود در بدن که موجب بروز سرطان و بیماری‌های قلبی و پیری زودرس می‌شود مبارزه کند.

 

معمولا لیکوپن در گوجه زمانی بیشترین تاثیر را دارد که کمی حرارت دیده تا قابلیت‌های مهم و جذب آن در بدن زیاد میشود. بنابراین رب‌ گوجه‌فرنگی از این لحاظ گزینه مناسبی است. اما نکته قابل توجه این است که وقتی گوجه فرنگی در معرض فرآیند حرارتی قرار گیرد، علاوه بر آن که اصطلاحا پخته می‌شود، حرارت زیاد سبب کاهش ویتامین‌ها و املاح معدنی موجود در آن می‌شود، به طوری که میزان ویتامین‌های آن براساس فرآیند حرارتی احتمال دارد از ۵ تا ۴۰ درصد کاهش یابد که این اتلاف مواد مغذی در روش خانگی به دلیل استفاده از حرارت مستقیم و کنترل نشده بسیار بیشتر است.

نگه داری گوجه در طـولانی مدت نیز، موجب یکی دیگر از علل افت مواد مغذی و مواد پکتینی محصول شود،‌ اما در عوض مزیت رب‌های خانگی آن است که از مواد افزودنی یا نگهدارنده در آن استفاده نمی‌شود.

معمولا گوجــه‌ ها دارای انواع زیادی هستند ولی آنهایی را که برای تولید رب مورد استفاده قرار می‌‌دهند به ۲ گروه گرد و گلابی شکل تقسیم می‌شوند.

گوجه های گرد معمولا آبکی و دارای خاصیت جامد بالا و خوشرنگی هستند ولی گوجه های گلابی شکل، سفت‌تر و دارای مواد جامد کمتر اما مواد پکتینی بیشتری هستند.

اغلب گوجه‌فرنگی مورد استفاده برای رب را، از انواعی که دارای پوست نازک، بافت نرم، مواد جامد زیاد، رنگ قرمز تند، طعم مطلوب، عاری از کپک، بدون هسته درشت و کاملا رسیده باشد انتخاب می‌کنند.

 توصـیه‌های مامان شف!

رب گوجـــه‌فرنگی، باید بعد از باز شدن در داخل یخچال نگهداری شود. یکی از اتفاقات طبیعی برای این محصول کپک‌زدن آن است که به خاطر شرایط نامطلوب نگهداری ایجاد می‌شود.

توصیه های یخچالی!

  • برای جلوگیری از کپک‌زدن رب گوجه در یخچال دمای آن را به دمای ‌۴ درجه سانتی گراد برسانید.
  • در یخچال را زیاد باز و بسته نکنید.
  • بیش از حد ظرفیت یخچال را پر نکنید.
  • از گذاشتن میوه و سبزی آلوده در یخچال خودداری کنید.
  • حتما رب گوجه را درون ظروف شیشه‌ای و دردار نگهداری کنید.

اگر باز هم در محصول کپک‌زدگی مشاهده شد، کافی است بخش کپک‌زده را به صورت عمیق جدا کرده و یک لایه روغن در سطح آن بمالید تا عمل اکسیژن‌رسانی متوقف و از تشکیل کپک جلوگیری شود. در غیر این صورت بهتر است تا رب را داخل فریزر با دمای مناسب نگهداری کنید.

توجه

از خرید رب‌های بی‌نام و نشان و فاقد تاریخ مصرف و مجوز بهداشت خودداری کنید.چون؛

در رب‌های تقلبی به دلیل استفاده از مواد نامطلوب و عدم انجام فرآیند پاستوریزاسیون از مواد رنگ ‌دهنده و نگـه دارنده استفاده می‌شود. این رب‌ها اغلب بسیار پررنگ و بی مزه اند و گاها به دلیل استفاده از مواد نگهدارنده در بیرون از یخچال هم کپک نمی‌زنند.

 

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
?> ?> ?> ?>