طرز تهیه رب گوجه فرنگی خانگی

رب گوجه

طرز تهیه رب گوجه فرنگی خانگی

طرز تهیه رب گوجه فرنگی خانگی


طرز تهیه رب گوجه فرنگی خانگی

رب گوجه‌فرنگی خمیری غلیظ است که در آشپزی در آن استفاده میگردد. برای درست کردن رب گوجه‌فرنگی بعد از گرفتن دانه‌ها و پوستگوجه‌ها آن‌ها را برای چندین ساعت تحت فشار پخته میشود. سپس از غلظت آن کم کرده و دوباره محصول را می‌پزند تا یک کنستانتره غنی بدست بیاید. در مقابل پوره گوجه‌فرنگی دارای گوجه فرنگی پخته شده است که ماندگاری‌اش بین رب گوجه‌فرنگی و گوجه فرنگی خرد شده قرار می‌گیرد.

مواد لازم درست کردن رب گوجه فرنگی خانگی

روش تهیه رب گوجه فرنگی خانگی با استفاده از مواد اولیه زیر

گوجه فرنگی : ۱۰۰ کیلوگرم
آب : ۱۲ کیلوگرم
روغن : ۱ کیلوگرم
نمک : ۱ بسته ۴۰۰ گرمی
توری سیمی با خانه های خیلی ریز
بهترین راه طرز تهیه رب گوجه فرنگی خانگی برای پخت و درست کردن به اندازه ۱۰۰ کیلو و برای یه کاسه رب درست کردن چیه؟


 

طرز تهیه رب گوجه فرنگی خانگی

_ ابتدا گوجه فرنگی را بشویید. از وسط به ۲ قاچ تقسیم کنید و در دیگ گذاشته. رویش را آب بگیرد و بگذارید به جوش بیاید. گوجه به حدی بجوشد که پوست آن راحت کنده شود.

_  گوجه ها را در حالی که قل قل می جوشد روی توری سیمی بریزید و گوجه ها را روی توری حرکت دهید تا پوست و دانه آن جدا گردد. برخی از چلو صافی برای جدا کردن پوست و دانه گوجه استفاده می کنند که این کار باعث ترش شدن و کپک زدن رب می شود چون خانه های چلو صافی درشت است و دانه را رد می کند.

_ در بازار دستگاههایی وجود دارد که آب گوجه را می گیرند و تحویل مشتری می دهند این کار جوشانیدن رب در منزل را راحت تر می کند و تهیه رب بعد از آب گرفتن، شروع می شود.

_ آب گوجه فرنگی باید آنقدر بجوشد تا غلیظ شده و رب چلپ چلپ به هوا پرت شود. در این مرحله نمک را اضافه کرده تا از خرابی زودهنگام رب جلوگیری گردد. میزان غلیظ شدن رب بسیار مهم است اگر شل و آبدار باشد سریع کپک می زند و اگر خیلی سفت باشد طعم سوختگی می دهد و استفاده از آن به علت سفت بودن مشکل است.

_ روش تشخیص زمان آماده شدن رب این است که وقتی با کفگیر  در کف قابلمه خطی می کشیم شکاف ایجاد شده بر جای می ماند و خیلی دیر پر می گردد. رب را باید هر چند دقیقه هم بزنید و خصوصا در اواخر پخت آن دقت کنید چون میشه ته بگیرد و طعم سوختگی در رب مشخص شود.

_ پس از غلیظ شدن رب در مرحله آخر روغن را اضافه کنید هم بزنید تا رب تف بخورد میزان روغن به دلخواه شماست و برای خوش رنگ شدن رب و عدم یخ زدگی در یخچال یا فریزر است.

_ رب را در تشت بزرگی ریخته و اجازه دهید تا کاملا سرد شده و آماده بسته بندی شود.


 

نکات مهم در روش تهیه رب گوجه فرنگی خانگی

۱ – دو نوع گوجه فرنگی محلی و گلخانه ای در بازار موجود است که از هر دو نوع گوجه فرنگی محلی و گلخانه ای  می توانید استفاده کنید که هر یک مزایا و کاستی هایی داراست. گوجه فرنگی محلی رب کمتری می دهد اما باعث می شود رب کپک نزند و دیرتر خراب شود.
گوجه فرنگی گلخانه ای گران تر است اما رب بیشتری از آن به دست می آید. معمولا به ازای هر ۱۰۰کیلوگرم گوجه فرنگی گوشتی و آبدار بین ۱۰ تا ۱۵ کیلوگرم رب بدست می آید.

۲ – در موقع خرید یا چیدن از زمین کشاورزی، گوجه فرنگی را انتخاب کنید که بیضی شکل، دارای گوشت بیشتر و آب دار باشد. گوجه فرنگی بایستی کاملا قرمز و رسیده بوده و بخشهایی از گوجه زرد یا سبز یا سفید نباشد. از انتخاب گوجه های لهیده، خراب و کپک زده جدا خودداری کنید چرا که سالم نیست و طعم رب را تغییر می دهد.

۳ – اضافه کردن نمک به عنوان جلوگیری از کپک زدن و خرابی رب است و افزودن روغن برای یخ نزدن در فریزر و خوش رنگ شدن رب است.

۴ – در اکثر خانه های روستایی رب در فضای باز و بر روی آتش پخته می شود چون جوشانیدن رب زمان زیادی می برد و مصرف گاز خانگی بالا می رود.

۵ – توری های سیمی همان توری های خانه ریزی است که بر روی پنجره های منزل برای جلوگیری از ورود حشرات نصب می گردد. البته در بازار توری های مخصوص جوشاندن رب نیز به فروش می رسد.

۶ – بهترین نوع دیگی که برای جوشاندن رب بکار می رود دیگ مسی است.


 

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
?> ?> ?> ?>