فواید دارویی و درمانی مصرف قسمت تلخ خیار

فواید دارویی و درمانی مصرف قسمت تلخ خیار

فواید دارویی و درمانی مصرف قسمت تلخ خیار


 

آیا قسمت تلخ خیار خواصی دارد؟

خـیار یکی از محبوب ترین میوه هایی است که در سبد میوه ی هر خانواده ای پیدا میشود. اصولا خیـار را در همه جا میتوان یافت ولی اینکه این میوه زیاد است نباید فکر کرد که فایده ای هم ندارد. یکی از پر فایده ترین میوه ها همین خـیار است (مخصوصا برای افرادی گرم مزاج هستند). در کل این میوه ی سبز تابستانی با ته تلخش مشهور است

 

مزاج خـیار سرد و تر است اما ته خیـار که طعمی تلخ دارد مزاجی گرم دارد و به همین دلیل خوردن همزمان آن حین مصرف خـیار باعث تعدیل طبع این میوه می‌شود.

هنگام خوردن خیـار، ته تلخ آن را نیز بخورید

اگر مزه تلخ ته خیـار را دوست ندارید آن را با نمک یا خرما میل کنید تا طبع سرد خیـار با مزاج گرم نمک و خرما خنثی شود. در این صورت هضم آن نیز آسان می ‌شود و سریع تر معده را ترک می کند.
مزاج خـیار سرد و تر است اما ته خیـار که طعمی تلخ دارد مزاجی گرم دارد و به همین دلیل خوردن همزمان آن حین مصرف خیار باعث تعدیل طبع این میوه می‌شود.

مصلح خیار

عسل و ادویه‌هایی چون سیاه‌دانه، زنیان یا نعنا از جمله مصلحاتی هستند که مصرف آن همراه با خـیار مفید دانسته شده.

فواید درمانی قسمت تلخ خیار

مصرف خـیار بخصوص در روزهای گرم تابستان برای تسکین حرارت کبد و خون و التهابات بدن و التیام زردی و یرقان مفید است و صفرابر خوبی محسوب می‌شود.توصیه به گرم مزاجان برای مصرف روزانه خیار همراه با چند قطره آب لیمو جهت کاهش تشنگی و رفع عطش.خیار تا حدودی مُدر (ادرار آور) است و به دفع حرارت از کلیه ها و سموم بدن کمک می کند. ضمن اینکه از تکه های خیار یا رنده شده آن می توان در شربت ها استفاده کرد، تا باعث خنک شدن مزاج شربت ‌شود.

فواید مصرف موضعی خیار برای پوست های خشک

می توان خـیار را لایه لایه کرد و روی پوست قرار داد. این کار برای پوست‌های خشک و ملتهب و داغ و مبتلا به اگزما مخصوصا در افراد گرم مزاج در مکان های گرم و خشک بسیار توصیه می شود.

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
?> ?> ?> ?>