فواید نوشیدن آب گرم در روز (بخش اول)

فواید نوشیدن آب گرم در روز

فواید نوشیدن آب گرم در روز (بخش اول)

فواید نوشیدن آب گرم در روز

فواید نوشیدن آب گرم در روزاگرچه تحقیقات علمی کمی در مورد مزایای نوشیدن آب گرم وجود دارند، اما طرفداران سلامت می‌گویند، نوشیدن آب گرم یک راه کاری آسان برای بهبود بخشیدن به سلامتی است.

مصرف آب، به اندازه‌ی کافی می‌تواند برای سلامت پوست و بدن بسیار عالی باشد. آب به سلول‌های بدن کمک می‌کند تا مواد مغذی را جذب و عفونت‌ها را از بین ببرد. نوشیدن چند لیوان آب گرم در روز نیز، می‌تواند مزایای بیشتری داشته باشد.
به گزارش فرادید، اگرچه تحقیقات علمی کمی در مورد مزایای نوشیدن آب گرم وجود دارند، اما طرفداران سلامت می‌گویند، نوشیدن آب گرم یک راه کاری آسان برای بهبود بخشیدن به سلامتی است.

مزایای نوشیدن آب گرم

هزاران سال است که مردم از نوشیدنی‌های گرم استفاده می‌کنند. در ادبیات عامیانه پزشکی، داستان‌های بسیاری در خصوص اینکه آب گرم چگونه می‌تواند بر سلامت فرد تاثیر بگذارد وجود دارند، اما محققان اخیرا، شروع به یافتن مزایای نوشیدن آب گرم کرده اند.
این مقاله به هشت مزیت استفاده از آب گرم و نظریه‌های موجود در باره‌ی آن می‌پردازد.

 

۱ ) هضم سالم

وقتی که فرد روزانه به اندازه کافی آب آشامیدنی نمی‌نوشند، روده‌ی کوچک بیشتر آب موجود در غذا و نوشیدنی‌ها را جذب کرده و این اتفاق باعث کم شدن آب بدن می‌شود و می‌تواند حرکات روده را دشوار کند.
کم آبی مزمن می‌توانند با یبوست‌های مزمن مرتبط بوده و این یبوست می‌تواند حرکات روده را دردناک کنند و باعث بروز مشکلاتی از قبیل: هموروئید و نفخ شوند.
نوشیدن آب خطر ابتلا به یبوست را کم میکند.

 

۲ ) سم زدایی

مدافعان بهداشت معتقدند که آب گرم ممکن است به سم زدایی بدن کمک نموده و زمانی که آب به اندازه کافی گرم باشد موجب بالا رفتن دمای بدن فرد می‌شود و این موضوع می‌تواند میزان تعریق بدن را بیشتر کند. تعریق به بدن کمک می‌کند تا سموم را خارج کند و منافذ پوست را نیز تمیز می‌کند.

 

۳ ) بهبود گردش خون

آب گرم به عنوان یک باز کننده عروق عمل می‌کند، این بدین معنی است که باعث باز شدن عروق خونی می‌شود و گردش خون را بهبود می‌بخشد. همچنین می‌تواند درد‌های عضلانی را کم کند  و آرام کند.
اگرچه بیشتر مطالعات آب گرم را به طور مستقیم در بهبود بخشیدن به گردش خون مرتبط نمی‌دانند، اما این میزان هر چقدر هم اندک باشد می‌تواند منجر به جریان بهتر خون در عضلات و اندام‌های متصل شود.

 

۴ ) کاهش وزن

مدت زمان زیادی است که تحقیقات از این ایده حمایت کرده اند که نوشیدن آب آشامیدنی، می‌تواند به کم شدن وزن کمک کند. این موضوع به این دلیل است که پس از نوشیدن آب احساس سیری به وجود میایید. همچنین این را باید خاطر نشان کرد که آب در جذب مواد مغذی کمک بسیاری می‌کند و سموم بدن را دفع می‌کند.
یافته‌های مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۳ منتشر شده بود نشان می‌داد که جایگزین کردن آب گرم به جای آب سرد می‌تواند سبب کم شدن وزن شود. محققان دریافته اند که مصرف ۵۰۰ میلی لیتر آب، قبل از خوردن غذا می‌تواند سبب افزایش ۳۰ درصدی سوخت و ساز بدن شود.
افزایش دمای آب به ۹۸. ۶ درجه سانتی گراد موجب افزایش ۴۰ درصدی سوخت و ساز می‌ گردد و افزایش این متابولیسم ۳۰ تا ۴۰ دقیقه پس از مصرف آب ادامه دارد.

 

۵ ) کاهش درد

آب گرم می‌تواند گردش خون و جریان خون را به خصوص در عضلات آسیب دیده بهتر کند. البته هنوز هیچ تحقیقی درباره‌ی ارتباط مستقیم مصرف آب گرم و کاهش درد وجود ندارد.
با این حال بسیاری از افراد مرتبا از بطری‌ها و کیسه‌های آب گرم برای کاهش درد مورد استفاده قرار میگیرد. مصرف آب گرم ممکن است در تسکین درد موثر باشد، اما این را نیز به یاد داشته باشید که استفاده بیش از حد ممکن است تورم را به همراه داشته باشد.

 

در ادامه باماهمراه باشید … 

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
?> ?> ?> ?>