معجزه ای به نام پودر آب پنیر

معجزه ای به نام پودر آب پنیر

با خواص بی نظیر پودر آب پنیر بیشتر آشنا شوید! + طرز تهیه


پروتئینهای آب پنیر دارای ارزش غذایی بالایی هستند و در بین منابع غذایی مورد استفاده در غذای انسان تنها تخم مرغ دارای چنین ارزش غذایی می باشد.

خواص پودر آب پنیر برای سلامتی و بدنسازی

بالا برنده سرعت هضم غذا ، بهترین ضد یبوست ، بهترین کاهش دهنده وزن و … اینها تنها جزیی از خواص این ماده ی ارزشمند است . برای اطلاعات بیشتر با مامان شف همراه شوید.

آب پنیر نیروگاه بدنسازی و کاهش وزن

پروتئین آب پنیـر مکمل رژیمی پر طرفدار در میان افراد در تمامی سنین است. نوع مناسب برای مصرف کودک تا کهنسال آن موجود می باشد. مکمل های لاغری و کاهش وزن حاوی پودر پروتئین آب پنیر به عنوان یک سرکوب کننده اشتها هستند و هنوز مردان جوان پودر های پروتئین آب پنیر را به امید افزایش حجم عضلات خریداری می کنند.

بسیاری از خواص پروتئین آب پنیـر در ساختار آن است. آب پنیر مایعی است که در اثر تبدیل شیر به پنیر باقی می ماند. پروتئین موجود در آب پنـیر یکی از دو پروتئین اصلی در شیر است و پروتئین دیگر کازئین نامیده می شود. ( هنگامیکه یک ماده اسیدی مثل سرکه با شیر مخلوط می شود این دو پروتئین از شیر جدا می شوند. پروتئین کازئین به صورت ذرات ریز به فرم جامد به نام کشک محیط را ترک می کند و آب پنیر به صورت مایع باقی می ماند.)

آیا مکمل های پروتئین آب پنیر واقعا مفید است؟

مکمل های پروتئین آب پنـیر می تواند به طور قطع پروتئین با کیفیت بالا در رژیم غذایی ایجاد کند. اما بسیاری از سازمان های سلامتی، از جمله مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، پیشنهاد می کنند که پروتئین مورد نیاز خود را از مواد غذایی و نه از مکمل ها تأمین کنید. گوشت قرمز، ماکیان، حبوبات، سویا، تخم مرغ، آجیل، دانه ها و شیر همه منابع خوبی از آمینو اسید های ضروری هستند.

مطالعات اولیه نشان داده اند که دریافت مکمل پروتئین آب پنیر قبل و یا بعد از تمرینات می تواند قدرت عضلات، رشد عضلات لاغر را افزایش داده و تقویت سیستم ایمنی بدن را بهبود بخشد. مطالعه ای بر روی ۳۸۷ تفنگ دار امریکایی که مکمل پروتئین آب پنـیر در طول آموزش های پایه مصرف می کردند انجام شد.

بعد از ۵۴ روز، گروهی که مکمل پروتئین آب پنیـر مصرف کردند، سیستم ایمنی قوی تری را نشان دادند. ۳۳۳ درصد کمتر نسبت به افرادی که دارونما ( پلاسبو)، یا کربوهیدرات و مکمل چربی دریافت کرده بودند علائم بالینی نشان دادند. تفنگدارانی که مکمل پروتئین آب پنیـر مصرف کرده بودند، درد عضلانی کمتر و ۲۸۸ درصد علائم بالینی کمتری برای مشکلات مفصلی و ماهیچه ای نشان دادند. همچنین گروهی که مکمل پروتئین آب پنیر دریافت کرده بودند به میزان کمتری پزشک را به علت عفونت ملاقات کردند. این مطالعه در ژورنالApplied Physiology 20033 منتشر شده است.

از میان دیگر مکمل های پروتئینی، مطالعات کوچکی نشان داده اند که پروتئین آب پنیـر ممکن است در افزایش حجم عضلات تأثیر داشته باشد. در یک مطالعه محققان در آزمایشگاه عملکرد انسانی در دانشگاه کانکتیکات، ۶۳ مرد و زن را به گروه هایی تقسیم کردند که مکمل سویا، مکمل پروتئین آب پنیر و یا مکمل کربوهیدراتی استفاده می کردند. در طول دوره ۹ ماهۀ رژیم تمرینی، محققان دریافتند که گروهی که پروتئین آب پنیر دریافت کرده اند، نسبت به افراد دیگر گروه ها چند کیلوگرم توده عضلانی بیشتری به دست آورده اند. این مطالعه در ژورنال کالج آمریکایی تغذیه، ۲۰۱۳، منتشر شده است.

اما زمان مصرف مکمل پروتئین آب پنیـر در میزان سودمندی آن نیز مهم است. بیانیه مشترک سال ۲۰۰۹ توسط انجمن رژیم غذایی آمریکا (ADA)، متخصصین تغذیه کانادا (DC) و کالج آمریکایی پزشکی ورزشی (ACSM) اشاره کرد که خوردن پروتئین در طی ورزش، عملکرد ورزشی ورزشکار را کمی بهبود می بخشد. در این بیانیه خوردن میان وعدۀ کم چرب، غنی از کربوهیدرات است که از نظر میزان پروتئین ملایم است، قبل از ورزش، برای تأمین سوخت مورد نیاز عضلات، پیشنهاد می شود.

 

با توجه به مرکز دیابت Joslin هضم پروتئین بعد از ورزش، آمینو اسیدهای مورد نیاز بدن برای بازسازی و ساخت عضلات جدید را تأمین می کند. به ویژه خوردن پروتئین آب پنـیر بلافاصله بعد از ورزش می تواند مفید باشد زیرا پروتئین آب پنیر مقدار زیادی لوسین دارد که به راحتی جذب می شود.

 

خواص پودر آب پنیر برای سرطان و دیابت

بسیاری از فواید سلامتی که برای پروتئین آب پنـیر ادعا می شود به آنتی اکسیدان قوی که گلوتاتیون نامیده می شود مرتبط است. سطح گلوتاتیون در افراد با HIV، بیماری های کبدی، دیابت و انواع سرطان پایین است. بدن می تواند با استفاده از آمینو اسید سیستئین، گلوتاتیون بسازد. و میزان آمینو اسید سیستئین در آب پنیر زیاد است.

مطالعات نشان می دهند که خوردن پروتئین آب پنیـر سطح گلوتاتیون را در بدن افزایش می دهد. با این حال تنها تحقیقات قدیمی وجود دارد که پروتئین آب پنیر اثر معنادار بر سلامت افراد با شرایط مربوط به گلوتاتیون پایین دارد.

مطالعات کوچک انجام شده بر انسان نشان می دهد که پروتئین آب پنیـر اثرات کمی بر علائم آسم، التهابات بعد از سکته مغزی و بعضی بیماری های کبدی با افزایش غیر مستقیم سطح گلوتاتیون دارد.

مطالعات حیوانی نشان می دهد که مکمل های پروتئین آب پنیـر که به موش ها خورانده شده اند می تواند از التهابات و علائم اولیه عوارض ناشی از چاقی و دیابت جلوگیری کند. با توجه به بررسی کلی سال ۲۰۱۲۲ که در مجله چربی در سلامت و بیماری منتشر شده است. این بررسی همچنین شواهد امیدوار کننده ای را تأیید می کند که پروتئین آب پنیر شواهد و علائم فشار خون را کاهش می دهد و باعث آزادی هورمون هایی می شود که به انسان احساس سیری می دهد، و در مجموع پروتئین آب پـنیر باعث لاغری می شود.

پروتئین آب پنیر همچنین توانایی کاهش قند خون را دارد. مطالعه ای که بر روی ۱۴ فردی که دیابت نوع ۲ داشتند انجام شد، نشان داد که ترکیب پروتئین آب پنیر با یک وعدۀ غذایی با قند بالا، تولید میزان انسولین را افزایش داده و قند مورد انتظار بعد از وعدۀ غذایی را کاهش می دهد. مطالعه در سال ۲۰۰۵۵ در مجله آمریکایی تغذیه بالینی منتشر شده است.

آیا مکمل های پروتئین آب پنیر بی خطر است؟

بر طبق موسسه ملی بهداشت (NIH)، ایمنی مکمل های پروتئین آب پنیر تا حد زیادی به مقدار مصرفی آن بستگی دارد. بیشتر آمریکایی ها دوبار در روز این پروتئین را مصرف می کنند پروتئین اضافی از هر نوعی، به عنوان چربی در بدن ذخیره می شود و می تواند خطر کم آب شدن بدن را افزایش دهد.

مقدار زیاد پروتئین باعث از دست دادن کلسیم می شود و خطر ابتلا به پوکی استخوان را افزایش می دهد. این امر به علت اسیدی شدن جریان خون در اثر تجزیه پروتئین است و بدن برای خنثی سازی خون از کلسیم استفاده می کند.

ممکن است که کلسیم اضافی مورد نیاز از استخوان ها برداشته شود. اگرچه مطالعات در این زمینه قاطع نیستند. برخی تحقیقات نشان می دهد که رژیم های با محتوای پروتئینی بالا همراه با شکستگی های زیاد استخوان هستند، اما دیگر مطالعات تراکم استخوانی بالا را برای رژیم های با محتوای پروتئینی بالا نشان می دهند.

ورزشکاران می توانند با خیال راحت تر، میزان پروتئین بیشتری نسبت به افراد عادی مصرف کنند. در حقیقت، ورزشکارانی که میزان پروتئین کافی دریافت نکنند، ممکن است دچار آسیب عضلانی و زمان ریکاوری طولانی تری شوند. نیاز روزانه هر فرد به پروتئین ۰.۸ گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن است. که معادل ۵۰ تا ۶۵ گرم پروتئین در روز است.

به عبارت دیگر، یک ورزشکار ممکن است، روزانه ۱.۲۲ گرم و یا حتی تا ۲ گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن نیاز داشته باشد. این نتایج با توجه به بیانیه های مختلف توسط انجمن رژیم غذایی آمریکا، کالج آمریکایی پزشکی ورزشی و انجمن بین المللی تغذیه ورزشی بدست آمده است.

از آنجایی که پروتئین آب پنیر یک محصول لبنی است، افرادی که به شیر حساسیت دارند باید از پروتئین آب پنیر اجتناب کنند. افرادی که عدم تحمللاکتوز دارند باید احتیاط کنند. پودرهای پروتئین آب پنیر مختلف، محتوای لاکتوز ، چربی و کالری متفاوتی دارند.

پروتئین آب پنیر ایزوله ۹۰ درصد پروتئین و شامل مقدار کم و یا اصلاً بدون چربی، کلسترول و لاکتوز است. اما پروتئین آب پنیر کنسانتره، ۲۹ تا ۹۰ درصد پروتئین و به همان نسبنی که درصد پروتئین کاهش می یابد، محتوای لاکتوز و چربی در مکمل پروتئین آب پنیر افزایش می یابد. مکمل های پروتئینی از هر نوعی باعث افزایش فشار بر کلیه ها می گردد و اگر شخص مشکلات کلیوی داشته باشد دچار مشکل خواهد شد.

بیشتر مکمل ها در بازار، باعث بروز مشکل نمی شوند. اما بر برخی مکمل ها نظارت دقیقی وجود ندارد. در بیانیه مشترک انجمن رژیم غذایی آمریکا و کالج آمریکایی پزشکی ورزشی اشاره شده است که برخی از مکمل های پروتئین حاوی استروئید های آنابولیک هستند.

پروتئین آب پنیر ممکن است با برخی از داروها تداخل داشته باشد. مکمل های پروتئین آب پنیر اثر لوودوپا، داروی مخصوص بیماری پارکینسونرا کاهش می دهد.

مکمل های پروتئین آب پنیر میزان جذب داروی پوکی استخوان، آلندرونات، توسط بدن را کاهش می دهد و دارو را کم اثر می کند. مکمل های پروتئین آب پنیر اثر بخشی آنتی بیوتیک های کینولون و تتراسایکلین را کاهش می دهد. افرادی که مبتلا به دیابت هستند ممکن است در اثر مصرف مکمل های پروتئین آب پنیر، در میزان قند خون خود تغییراتی مشاهده کنند.

قبل از شروع استفاده از مکمل های پروتئینی، در مورد اهداف ورزشی و نیازهای فردی با پزشک خود مشورت کنید. به طورکلی، جامعه بین المللی تغذیه ورزشی، یک رژیم کوتاه مدت از مکمل های پروتئین آب پنیر امن برای افراد بزرگسال و سالم در نظر گرفته است.

آب پنیر در طب سنتی

آب پنیر (پروتئین وی) راه‌ حل ساده‌ ای است که تضمین می‌کند مقدار پروتئین روزانه‌ تان تامین می‌شود. هم‌ چنین، پروتئین وی بیش از یک پروتئین معمولی است و مواد مغذی دیگری از جمله مقدار زیادی آمینواسید دارد که برای بدن انسان ضروری هستند.

 

آب پنیر بدنسازی

بیش‌تر مردها هر کاری می‌کنند تا عضله بسازند و پروتئین نقش مهمی در ساختن ان دارد. اضافه کردن پروتئین وی به رژیم روزانه می‌تواند رویای هر مردی را برای داشتن یک بدن شش تکه به واقعیت تبدیل کند. زیرا پروتئین وی منبع عالی پروتئین‌ های باکیفیت در نظر گرفته می‌شود. با این حال، بدنسازی فقط برای مردان نیست و زن‌ها هم می توانند عضله بسازند.

آب پنیر برای لاغری

همه می‌دانیم که پروتئین برای رشد عضله مفید است اما چرا پروتئین وی از این نظر برتر است؟ زیرا پروتئین وی سرشار از انواع آمینواسیدها است و یکی از آن‌ها لوسین نام دارد. لوسین یک آمینواسید تقویت‌کننده‌ی رشد برجسته است که در تقویت رشد عضلات بسیار موثر عمل می‌کند.

طرز تهیه پودر آب پنیر

تا به حال شاید هنگام تهیه ماست و پنیر آب زرد رنگ آن را ماده ای زائد فرض کرده دور ریخته اید ، در واقع این ماده همان سرم و یا قسمت مایع شیر است . زمانی که شیر بریده و دلمه شود به دو بخش مایع و تکه های جامد تبدیل می شود که اصطلاح همان آب ماست و یا پنیر است.

یک لیتر شیر طبیعی را به مدت ۲۰ دقیقه جوشانده و پس از این اجازه دهید تا کمی حرارت از دست داده و نسبتاً ولرم شود سپس یک استکان سرکه خرما (توجه داشته باشید که می توان برای تهیه آب پنیر از سرکه انگور و حتی از آب لیمو نیز استفاده کرد، اما برای داشتن بهترین تاثیر از سرکه خرما استفاده کنید) را به شیر اضافه کرده و به مدت ۱ الی ۲ ساعت ظرف را کنار گذاشته تا شیر بریده و دلمه شود. شیر دلمه شده را داخل کیسه پارچه ای ریخته و آب حاصل از آن را که همان آب پنیر است را با این کار جدا کرده و در ظرفی برای مصرف نگهداری کنید.

معمولاً در زمان تولید ماست و یا پنیر خانگی همیشه مقدار زیادی از این ماده زرد رنگ تولید می شود و افراد غافل از اینکه بسیاری از گروه مواد آلی، معدنی و همچنین بسیاری از ویتامین های گروه ب در این ماده وجود دارد آن دور ریخته و با این کار از باقیمانده که در صد زیادی انواع اسید از جملهاسید لاکتیک و برخی پروتئین ها است را استفاده می کنند.

شاید به جرات بتوان گفت که این املاح به قدری برای برخی از افراد نیازمند مانند سالمندان حیاتی است که با مصرف آن بسیاری از مشکلات و بیماری های آنها برطرف خواهد شد و به ندرت بتوان در طبیعت ماده ای با این خواص درمانی منحصر به فرد یافت.

آب ماست یا پنیر که در عربی به آن “ماء الجبن” گفته می شود در طب سنتی قدیم دارای جایگاه ویژه ای داشته و به عنوان نوشیدنی شفابخش در کتب طب سنتی قدیم یاد شده است.

امروزه نیز در بسیاری از کشورهای توسعه یافته و یا در حال توسعه با توجه به تحقیقات انجام شده بر روی این ماده حیاتی برای مصرف عموم انواع گوناگون آن را به صورت قرص،مکملهای غذایی،پودر و نوشیدنی در فروشگاهها عرضه میشود که دارای خواص درمانی بوده و گاهی به همراه آبمبوه و طعم دهنده های طبیعی ارائه می شود که مورد استقبال عموم قرار گرفته است

خواص درمانی پودر آب پنیر

بالا برنده سرعت هضم غذا

بهترین ضد یبوست

بهترین کاهش دهنده وزن

بهترین از بین برنده سلولیت

بهترین پایین آورنده چربی خون

بهترین تنظیم کننده قند خون

بهترین تنظیم کننده فشارخون بالا

بهترین مکمل غذایی برای ورزشکاران

بهترین مکمل غذایی برای سالمندان

اثر آنتی اکسیدانی فوق العاده

مفید در رشد و تقویت استخوان

تقویت سیستم ایمنی بدن

کمک به دفع سنگ کلیه

کمک به دفع سنگ صفرا

درمان تورم مفاصل ، دست و با پا

مفید برای افرادی که از خوردن مواد حاوی پروتئین منع شده اند

با خواص بی نظیر پودر آب پنیر بیشتر آشنا شوید! + طرز تهیه

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
?> ?> ?> ?>