مقایسه برنج آبکش و کته

مقایسه برنج آبکش و کته

برنج آبکش بهتر است یا کته؟


آیا مصرف برنج آبکش باعث چاقی می شود؟ (مقایسه برنج آبکش و کته)

لاغری با نخوردن برنـج کته، دروغ یا واقعیت؟ شاید بارها از خودمان پرسیده باشیم که مصرف برنـج به صورت کته بهتر است یا آبکش؟ عده­ ای گمان می­کنند برنـج آبکش مزایای بیشتری دارد و عده­ ای دیگر بر این عقیده هستند که برنـج کته بهتر است و شاید افرادی نیز بر این عقیده باشند که برنج کته و آبکش هیچ تفاوتی با هم ندارند.

برنـج کته بهتر است یا برنج آبکش؟

یک متخصص تغذیه در پاسخ به این سوال که “برنـج کته بهتر است یا آبکش شده؟” توضیحاتی را ارائه کرده است که در این مطلب می‌توانید آنها را مطالعه کنید. با مامان شف همراه شوید .

خواص برنـج آبکش بیشتر است یا کته؟

برخلاف تصور عامه که بر اثر شستن زیاد یا آبکش برنـج آب شیری‌ رنگی که از آن خارج می‌شود همان مواد نشاسته‌ای موجود در برنـج است و با خروج آن این محصول کم‌کالری می‌شود، این موضوع واقعیت ندارد. باید بدانید ساختار دانه برنـج نشاسته‌ ای است و تا وقتی دانه‌ ها به چشم آیند حاوی نشاسته بوده و مصرف بیش از حد آن چاق‌ کننده است.

مهم‌تر آن‌که شستن زیاد و آبکش‌کردن برنج به میزان زیادی از فیبر و ویتامین‌های گروه B آن می‌کاهد و محصول را در مقایسه با برنج کته کم‌ ارزش‌ تر می‌کند.

خوب است بدانید مقدار این ویتامین‌ ها در حین شستن دو درصد افت کرده و اگر آب پخت دور ریخته شود به حداکثر مقدار افت یعنی ۱۰ درصد می‌رسد.

به همین دلیل برای حفظ ریزمغذی‌ های برنج توصیه می‌شود آن را به صورت کته پخته و هرگز آبکش نکنید. در مورد ته‌دیگ برنـج هم، خشک و برشته‌ شدن آن باعث کاهش مواد نشاسته‌ ایش نمی‌ شود و مهم‌ تر آن‌ که درصد زیادی از روغن غذا در ته‌ دیگ نفوذ کرده و آن را پرچرب و پرکالری‌ تر از پلو می‌کند.

در واقع‌ بعد از نان، برنـج قوت غالب کشورهای آسیایی از ایران گرفته تا هند، اندونزی و ژاپن را تشکیل می‌دهد و این همان عامل چاقی آسیایی‌ هاست. با کمی دقت موشکافانه هم می‌توانیم متوجه اندام نامتناسب و فربه آنها در مقایسه با کشورهای اروپایی و آفریقایی شویم.

بیشتر آسیایی‌ ها در نواحی شکم و ران‌ چاق هستند و علت آن هم عادت نداشتن به ورزش و مصرف بی‌ رویه غذاهای نشاسته‌ ای است.

اما اروپایی‌ها، اندامی کشیده، ورزیده و متناسب دارند و قوت غالب آنها را مواد پروتئینی کم‌ چرب تشکیل می‌دهد و خطر ابتلا به انواع بیماری‌های غیر واگیر در آنها کمتر است. چرا؟ چون ورزش می‌کنند و تغذیه مناسب و کنترل‌ شده دارند.

اگر به محتوای بشقاب غذای آنها دقت کرده باشید، اغلب یک تکه متوسط گوشت همراه مقداری کلم بروکلی، هویج و ذرت‌پخته و چند برش کوچک نان به اندازه یک کف دست در آن دیده می‌شود.

در واقع آنها شکم خود را با مواد پروتئینی پر می‌کنند و اگر هم سیر نشوند به میوه‌ جات و سبزی‌ های آبپز روی می‌آورند که هم فیبری و سیر‌کننده است و هم به دفع سموم و رفع یبوست کمک می‌کند.

مهم‌تر آن‌ که سرشار از مواد مغذی قابل جذب بوده و کالری کمتری دارد. اما ایرانی‌ها، اگر یک بشقاب پرهم برنج بخورند بنا به عادت نان را هم قاتق آن می‌کنند. موادی نشاسته‌ای که جز اضافه‌وزن و افزایش سریع قند و چربی خون منفعت زیادی ندارند.

آیا مصرف برنـج آبکش باعث چاقی می شود؟ (مقایسه برنـج آبکش و کته)

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
?> ?> ?> ?>