پوست مرغ

پوست مرغ

نکات جالب پوست مرغ ویژه سرآشپز


نکات جالب پوست مرغ ویژه سرآشپز، را برای شما عزیزان و کاربران محترم مجله مامان شف قرار داده ایم , با مجله مامان شف همراه باشید.

نکات جالب پوست مرغ ویژه سرآشپز

دکتر مجید حاجی‌فرجی، متخصص تغذیه و رژیم درمانی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این باره می‌گوید: طبعا توصیه‌ها بر این است که در طبخ، پوست مرغ مصرف نشود، چرا که از نظر تغذیه‌ای، پوست دارای چربی بالایی است و اسید چرب اشباع و کلسترول بالایی دارد، به همین جهت میزان کالری بیشتری را نیز ایجاد می‌کند. از سویی تصور عامه بر این است که ترکیباتی در پوست مرغ انباشته است

که منجر به بیماری‌ها می‌شود و اختلالات هورمونی در زنان و دختران را پدید می‌آورد و مساله دیگر، اختلالات سرطانی است که در درازمدت ایجاد می‌شود؛ ولی نگرانی متخصصان تغذیه بیشتر بر آنتی‌بیوتیک‌هایی است که به صورت مکمل به جوجه‌های در حال رشد تزریق یا خورانده می‌شود و در پوست آنها ذخیره می‌شود؛ چراکه این داروها به صورت منظم جهت سالم نگه داشتن آنها، به جوجه‌ها داده می‌شود.

این متخصص تغذیه در ادامه اظهار می‌کند: گاه مشاهده شده است که ترس عامه مردم از وجود هورمون در بدن مرغ و جوجه‌ها بیشتر از وجود آنتی‌بیوتیک‌هاست؛ چراکه آنها می‌دانند این هورمون‌ها باعث رویش موهای زاید در بدن زنان و دختران می‌شوند؛ ولی قابل ذکر است که مرغداری‌ها برای رشد جوجه‌ها به جهت مقرون به صرفه نبودنش، از هورمون استفاده نمی‌کنند.

و همان طور که گفته شد از داروهای آنتی‌بیوتیک استفاده می‌کنند.

 

باربیکیو و خطرات آن

درهر۱۰۰ گرم گوشت مرغ با پوست، چیزی حدود ۱۶ الی ۱۷ گرم چربی وجود دارد که اگر آن را با مقدار کالری که برای هر گرم چربی است محاسبه کنیم، حدود ۱۵۰ تا ۱۵۵ کیلوکالری در ۱۰۰ گرم گوشت به ما چربی می‌دهد که این طبعا حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ گرم کلسترول و ۵ گرم چربی اشباع دارد، حال اگر این ران یا بال را از چربی (پوستش)‌ جدا کنیم این مقدار چربی به ۲/۲ گرم چربی در ۱۰۰ گرم تغییر می‌کند.

دکتر حاجی فرجی با اشاره به این مطلب درخصوص نحوه پخت گوشت به وسیله باربیکیو اظهار می‌کند: در این روش پوست گوشت به صورت خشک درآمده که بسیاری مایل به خوردن آن هستند غافل از این که این پوست خشک شده (مرغ یا ماهی)‌ حدود ۴۶ گرم چربی دارد که اگر محاسبه شود ۴۱۵ کیلوکالری فقط از پوست خشک و کبابی به دست می‌آید.

این عضو هیات علمی می‌گوید: ولی مساله‌ای که در طبخ گوشت‌ها در باربیکیو نگران‌کننده است تماس مستقیم گوشت با حرارت، زغال و مواد سوزاننده‌ای است که به کار می‌رود که خود دارای مواد سمی است و به گوشت منتقل می‌شود که در طول زمان احتمال بروز سرطان را زیاد می‌کند، پس بهتر است هنگام باربیکیو کردن گوشت، حتی‌المقدور آن را از پوستش جدا نکرده و پس از پخت کامل، گوشت را جهت کاهش خطر، از پوستش جدا کنیم.

از آنجا که در سوخاری کردن نیز بایستی گوشت در روغن غوطه‌ور شود، باز همان عواقب و خطر بروز سرطان، گسترش پیدا می‌کند، پس می‌توان روش بخارپز یا آب‌پز نمودن گوشت را به عنوان کم‌خطرترین راه پخت ذکر کرد.

صحت و سقم این مقاله هنوز بصورت گسترده منتشر نشده است

آن قدر که ما آدم‌های بی‌رحم پوست مرغ‌ها را کندیم و روی اجاق پختیمشان، بعد هم گفتیم آنفلوانزای مرغی، حالا آنها هم می‌خواهند انتقامشان را بگیرند. محققان به تازگی کشف کرده‌اند خوردن مرغی که پوست آن قبل از طبخ کنده شده، بیش از ۵ بار در هفته، باعث بالا رفتن احتمال سرطان مثانه می‌شود. خبرگزاری رویترز در گزارش خود از مطالعه این محققان آورده است چنین افرادی ۵۲ درصد بیش از بقیه در خطر ابتلا به این سرطان هستند.

این گروه برای درک بهتر رابطه بین این دو موضوع، ۴۷ هزار و ۴۲۲ مرد و ۸۸ هزار و ۴۷۱ زن را برای ۲۲ سال پیگیری کردند. در این مدت، ۸۰۸ نفر به سرطان مثانه مبتلا شدند.

وقتی روش پخت مرغ از هر دو گروه سالم و بیمار سؤال شد، نتیجه در راستای انتقام مرغی بود: آنهایی که مرغ پوست کنده را می‌پختند، بیشتر از بقیه که هیچگاه مرغ پوست کنده نخورده بودند به این سرطان مبتلا شده بودند.

توضیح این پژوهشگران برای این نتیجه که در شماره نوامبر ۲۰۰۶ مجله آمریکایی تغذیه بالینی چاپ شده آن است که مرغ پخته شده با پوست، مقدار کمتری «آمین‌های هتروسایکلیک» دارد.

این آمین‌ها ترکیبات سرطان‌زایی هستند که در زمان طبخ گوشت در درجه حرارت‌های بالا ایجاد می‌شوند. البته این محققان به این نکته اشاره نکرده‌اند که پوست مرغ حاوی کلسترول بالاست و افرادی که در معرض خطر بیماری‌های قلبی هستند، باید از آن پرهیز کنند.

نکات جالب پوست مرغ ویژه سرآشپز

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
?> ?> ?> ?>