گفتاورد

کالری در غذاهای ایرانی

کالری غذاهای ایرانی

کالری غذاهای ایرانی 

خیلی از کسانی که می خواهند وزن کم کنند برنج نمی خورند تا چاق نشوند اما به جای برنج، خورش ها را خالی یا با نان می خورند و فکر می کنند کالری کمتری دریافت کرده اند و می توانند با این راه لاغر شوند. اگر شما هم جزو این گروه هستید پس از خواندن این مطلب به اشتباهات خود را متوجه میشوید. در این مطلب سعی شده کالری خورش ها و پلوهایی که به طور معمول در هفته می خوریم، بررسی شود؛ مثلا یک بشقاب خورش فسنجان (۲۰ قاشق) حدود ۰ کیلوکالری دارد در صورتی که اگر سه قاشق از خورش را با ۱۰ قاشق برنج بخورید، حدود ۳۵۰ کیلوکالری میل کرده اید. حالا دیگر انتخاب باشماست.


 

خورش خالی و بدون برنج را باید در حجم زیاد بخورید تا سیر شوید. با یکی، دو قاشق خورش که نمی توان گرسنگی را برطرف کرد همین است که باعث می شود بیشتر آدم هایی که طرفدار این رژیم غذایی هستند، اشتباه کنند و سر میز غذا با خیال راحت یک بشقاب پر خورش بخورند و به این فکر کنند که چقدر امروز کالری کمتری خورده اند و چقدر هم لاغر شده اند. اکثرا کنار یک بشقاب خورش چند تکه نان پرکالری هم می خورند که این کار می تواند کالری یک وعده غذایی را به هزار تا هم برساند.

خورش قورمه سبزی

شاید کمتر کسی باشد که قورمه سبزی را نپسندد. این خورش سنتی و خوشمزه مخلوطی از سبزیجات، گوشت، لوبیا قرمز، لیمو امانی، پیاز داغ و روغن میباشد. کالری خورش ها برحسب روغن به کار رفته شده در آنها می تواند بسیار گسترده باشد. در اینجا منظور ما خورش قورمه سبزی است که روغن متوسطی دارد و لوبیای آن هم زیاد نباشد. در هر قاشق غذاخوری از این خورش تقریبا ۲۰ کیلوکالری انرژی وجود دارد. (لازم به ذکر است که کالری خورش کرفس مشابه قورمه سبزی است) پس اگر در یک بشقاب ۲۰ قاشق خورش باشد، شما ۴۰۰ کیلوکالری دریافت کرده اید.

خورش قیمه

یکی دیگر از خورش های سنتی ما ایرانی ها، خورش قیمه است. این خورش مخلوطی از لپه، گوشت، پیاز داغ، روغن، رب گوجه فرنگی و لیمو امانی است که می تواند با بادمجان، کدو یا سیب زمینی سرخ کرده سرو گردد. بسته به روغن به کار رفته در آن و همچنین ترکیبی که این خورش با آن سرو می شود، کالری نهایی مصرفی متفاوت خواهد داشت. در هر قاشق غذاخوری از خورش قیمه حدود ۳۰ کیلو کالری انرژی نهفته میباشد. (فراموش نکنید که کالری خورش مسمای بادمجان شبیه خورش قیمه است.)

خورش فسنجان

خورش سنتی و خوشمزه بعدی، خورش فسنجان میباشد. این خورش مخلوطی از گردوی چرخ شده، گوشت چرخ شده همراه پیاز و رب انار هست. خورش فسنجان هم به فرم شیرین، هم به فرم ترش و هم به فرم ملس پخته میشود. در فرم شیرین ممکن است شکر دوباره به خورش اضافه شود که کالری آن را بیشتر خواهد کرد. در هر قاشق غذاخوری از خورش فسنجان ۴۵ کیلوکالری انرژی نهفته است.

خورش بامیه

فصل بامیه است و حیف است که این خورش سنتی خوشمزه را نخورید. خورش بامیه شامل پیاز، گوشت، روغن، بامیه و رب گوجه فرنگی میباشد. کالری تمامی خورش ها برحسب میزان روغن به کار رفته شده حین پخت خورش متفاوت است. اما به طور میانگین در هر قاشق غذاخوری از خورش بامیه حدود ۱۵ کیلوکالری انرژی وجود دارد.

0دیدگاه

به این 8 دلیل بادام مصرف کنید!

  به این 8 دلیل بادام مصرف کنید   روغن موجود در بادام، که هنگام جویدن در دهان از آن خارج می‌شود،...
0دیدگاه
پیگیری سفارش
لیست مقایسه
?> ?> ?> ?>